وکیل حقوقی

وکیل امور حقوقی : یکی از گرایشات اصلی حقوق گرایش مربوط به روابط بین افراد می باشد ، به زبان حقوقی این بخش به عنوان حقوق خصوصی شناخته می شود.

 

اگر بحث در خصوص تخصص وکلا شود بدیهی است اولین تقسیم بندی می بایست در خصوص وکیل حقوقی و وکیل کیفری صورت بگیرد وکیل حقوقی می تواند با تخصص در زمینه های مختلف این گرایش وسیع به نوعی فعالیت نماید که دیگر هرگز نیاز به ورود به گرایشات دیگر علم حقوق نداشته باشد.

 

در کشورهای غربی با نظام حقوقی کامن لا یا همان قانون عرفی ، وکلای حقوقی از قویترین قشر جامعه وکالت هستند ، چراکه در کشورهای کامن لا قانون مدون مانند ایران و فرانسه وجود نداشته و و نمونه رویه محاکم در خصوص موضوعات تصمیم دادگاه را مشخص می نماید.

 

به بیان دیگر بهره مندی از پرونده های مشابه در گذشته و تصمیم‌ گیری محاکم نسبت به آن پرونده ها معیار دفاعیات وکیل حقوقی در نظام های غربی می باشد.

 

واضح ومشخص است طیف و دایره مطالعات این وکلا بسیار وسیع بوده و می بایست با تسلط به موضوعات مشابه و گرد آوری انواع آرائ قضایی ، قدرت استدلال خود را بالا نگاه دارند.

 

همانطور که بیان گردید وکیل حقوقی در نظام کامن لا می بایست بسیار بیشتر از وکلای گرایشات دیگر علم حقوق خلاقیت و توانایی داشته باشد و در واقع وکالت در آن مقام نه تنها علم بلکه هنری بسیار کارآمد و دقیق است.

لزوم مراجعه به وکیل

 

متاسفانه در کشور ما به دلایل بسیار از جمله عدم وجود فرهنگ استفاده از وکیل ، اجباری نبودن حضور وکیل در برخی از دعاوی و همچنین تعامل نامناسب در چند سال اخیر فی مابین برخی از وکلای دادگستری و عامه مردم اهمیت فعالیت تخصصی وکلا را کم رنگ کرده است.

البته باید اذعان داشت وکلای بسیار متبهر و با تجربه ای نیز در حال حاضر مشغول به کار می باشند که صرفاً تخصص در دعاوی حقوقی خاص داشته و پرونده موضوعات غیر از آنرا نمی پذیرند هرچند تخصص در انجام امور وکالت جزء موارد انگشت شمار است.

بر همگان واضح است اگر یک وکیل مانند پزشکان به صورت تخصصی صرفاً در بخشی از علم حقوق مشغول به کار باشد قطعاً تجربه‌ای گرانبها و تخصصی چشمگیر کسب خواهد نمود.

این امر و نه تنها حقوق موکل را تضمین می کند بلکه قاضی دادگاه را نیز در جهت تصمیم صحیح و اجرای عدالت یاری خواهد کرد ، مشخص است وکیل متخصص ، قاضی متخصص را می طلبد و قاضی متخصص آرائ دقیق و عادلانه تری صادر خواهد نمود و

بنابر فرمایشات استاد کاتوزیان پدر علم حقوق ، وکیل و قاضی دو بال فرشته عدالت هستند و بدون حضور یکی از آنها امکان اجرای عدالت نا ممکن است لازم به ذکر است مرحوم دکتر ناصر کاتوزیان از بزرگان علم حقوق بوده و گرایش تخصصی ایشان نیز مباحث حقوق خصوصی بوده است ایشان مدتها قاضی دادگستری و سپس به امر وکالت پرداخته اند و در هر دو بخش تخصصی علم حقوق فعالیت ارزشمند داشته اند.

 

دریافت مشاوره از وکیل حقوقی

 

ما در بحث وکیل حقوقی سعی بر آن داشته ایم مباحث تخصصی حقوقی و تجربیات کسب شده در این گرایش را در قالب مقالات حقوقی و مشاوره حقوقی به مخاطبین ارائه نمایید.

زیر شاخه های بحث وکیل حقوقی بررسی قوانین مربوط به بخش از جمله قانون مدنی ، قانون آیین دادرسی مدنی ، قانون حمایت از حقوق مولفان ، مصنفان و هنرمندان ، قانون مسئولیت مدنی و قوانین از این دست بوده که بیشتر روابط فی مابین افراد ، قراردادها ، تعهدات و مسئولیتهای فی مابین را بررسی می نماید که البته سعی شده است تکنیک های کاربردی در دعاوی حقوقی نیز به صورت مختصر بیان شود چرا که فن دفاع علاوه بر علم نیزمند هوش و استفاده از تکنیک های تخصصی می باشد.

با خواندن مقالات قطعاً انتظار بررسی تمام ابعاد موضوع را نباید داشته باشید اما نکات مهمی که برای اقدام و یا دفاع نیازهست قابل دسترسی و مطالعه می باشد.

بدیهی است موضوع هر پرونده با دیگری متفاوت است و مدارک استنادی و دلایل موضوع ادعا نحوه دفاع را تغییر خواهد داد پس بهتر است قبل از هر اقدام با وکیل متخصص امور حقوقی مشورت نموده و سپس اقدامات قضایی را به صورت شخصی و یا به همراه حمایت قضایی وکیل حقوقی پیگیری نمایید.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/vakilket/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373